Co to jest Myślenie Wizualne?

Myślenie wizualne to myślenie za pomocą obrazów, ikon i rysunków. Jest to sposób na uniwersalną komunikację i prosty przekaz rozumiany przez cały świat.

Przyklad ze znakami2Myślenie wizualne jest elementem naszych procesów poznawczych.  Na co dzień wielu z nas wykorzystuje myślenie obrazami nie zdając sobie z tego sprawy.  Np. znaki drogowe są przedstawiane jako symbole. Jeśli występowałyby jedynie w formie tekstu nikt nie miałby czasu ich przeczytać i byłyby zupełnie nieskuteczne. Dobrym przykładem też są ikony w smartfonach (np. zegarek jako budzik, przekreślona nutka jako wyłączone dźwięki) to są rzeczy, które łatwo rozumiemy.

Istnieje ogromna przewaga myślenia wizualnego nad mówionym czy pisanym tekstem.  Dzięki zastosowaniu myślenia wizualnego więcej i na dłużej jesteśmy w stanie zapamiętać. A dlaczego tak się dzieje?
Wizualizacja wzmacnia proces rozumienia i zapamiętywania jak również rozwija kreatywność. Obrazy poruszają wyobraźnię, a połączone ze słowami wpływają na pracę obu półkul mózgowych. Ten proces powoduje tworzenie się nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi i ułatwia lepsze zapamiętywanie.


Rosnąca popularność myślenia wizualnego dowodzi, że jest to doskonałe narzędzie sprzedażowe, marketingowe, szkoleniowe i komunikacyjne.


37-elementy-mwA na czym polega moja pasja związana z myśleniem wizualnym?Poprzez swoja aktywność propaguje wykorzystywanie myślenia wizualnego przy tworzeniu wizualnych notatek (np. z najważniejszymi informacjami z książek, webinarów, czy podcastów) jak również uczę jak wykorzystywać flipchart czyli duże arkusze papieru w prezentacjach i szkoleniach. Naukowcy mają wiele dowodów na to że treść przedstawiana w postaci obrazów, a nie słów można lepiej zapamiętać. Jedynie słuchając jakieś informacji po 3 dniach będziesz pamiętać jedynie 10 %. Jednak ta sama treść przedstawiona w połączeniu z obrazem wpływa na wzrost zapamiętywania do 65%. Czyli obraz pomaga zapamiętać 6x więcej informacji!

Myślę, że dorośli ciągle nie doceniają tej formy i nie wykorzystują jej pełnego potencjału. Szukanie nowych kształtów i sposobów na przedstawienie zawiłych treści może stac się dużą radością i niesamowicie zwiększa kreatywność. Wymyślanie symboli, metafor i związków między nimi jest wspaniałym ćwiczeniem dla pobudzenia wyobraźni. Dodatkowo sam proces wybierania właściwego słowa kluczowego do zwizualizowania sprawia, że  nasza koncentracja rośnie i automatycznie pozytywnie wpływa to na zapamiętywanie.