Wywiad z Pauliną Świętek

WYWIAD (1)

Dziennikarz: Paulino, bardzo dziękuję że zdecydowałaś się wziąć udział w tym wywiadzie.

Paulina: Cześć, ja dziękuję za zaproszenie. Zawsze bardzo się cieszę gdy nadarza się okazja do popularyzowania mojej pasji czyli myślenia wizualnego.

Dziennikarz: Właśnie „ myślenie wizualne”, czy mogłabyś nam w kilku słowach wytłumaczyć co to dla Ciebie oznacza?

Paulina: Myślenie wizualne to myślenie za pomocą obrazów, ikon i rysunków. Myślenie wizualne jest elementem naszych procesów poznawczych. Jest to sposób na uniwersalną komunikację i prosty przekaz rozumiany przez cały świat. Na co dzień wielu z nas wykorzystuje myślenie obrazami nie zdając sobie z tego sprawy.  Np. znaki drogowe są przedstawiane jako symbole,  jeśli występowałyby jedynie w formie tekstu nikt nie miałby czasu ich przeczytać i byłyby zupełnie nieskuteczne. Dobrym przykładem też są ikony w smartfonach (np. zegarek jako budzik, przekreślona nutka jako wyłączone dźwięki) to są rzeczy, które łatwo rozumiemy.

Przyklad ze znakami2

Dziennikarz: W takim razie skoro i tak już komunikujemy się za pomocą obrazów to na czym polega ta twoja pasja?

Paulina:  Poprzez swoja aktywność propaguje wykorzystywanie myślenia wizualnego przy tworzeniu wizualnych notatek (np. z najważniejszymi informacjami z książki, webinaru, czy podcastu) jak również uczę jak wykorzystywać flipchart czyli duże arkusze papieru w prezentacjach i szkoleniach. Naukowcy mają wiele dowodów na to że treść przedstawiana w postaci obrazów, a nie słów można lepiej zapamiętać. Jedynie słuchając jakieś informacji po 3 dniach będziesz pamiętać jedynie 10 %. Jednak ta sama treść przedstawiona w połączeniu z obrazem wpływa na wzrost zapamiętywania do 65%. Czyli obraz pomaga zapamiętać 6x więcej informacji! Myślę, że dorośli ciągle nie doceniają tej formy i nie wykorzystują jej pełnego potencjału.

Dziennikarz: Przygotowując się do tego wywiadu sprawdziłem Twoją aktywność na portalu YouTube. Na twoim kanale można znaleźć filmy w których uczysz rysowania prostych ikon. Ale ja nie umiem rysować, czy naprawdę każdy może notować wizualnie?

Paulina:  Przekonanie typu „Ja nie umiem rysować” towarzyszy wielu dorosłym. Natomiast typ rysowania o którym ja mówię to kwestia sposobu, a nie talentu. Moje notowanie opiera się  na prostych kształtach  takich jak: kółka, kwadraty, kreski. A te element każdy potrafi narysować. Nie mogę obiecać, że ktoś będzie wybitnym artystą, ale mogę zapewnić że każdy może nauczyc się prostych schematycznych rysunków dzięki którym będzie w stanie wizualizować najważniejsze informacje.

Dziennikarz: Brzmi interesująco. A gdzie można się tego nauczyć?

Paulina: Tutaj mam bardzo dobrą wiadomość. Swoją przygodę z notowaniem wizualnym można zacząć od darmowych materiałów dostępnych internecie. Jest wiele grup na facebooku, kanałów na Youtube, inspiracji na Pintereście z których mozna czerpać wiedzę. Jeśli tylko ktoś z naszych widzów zainteresuje się notowaniem wizualnym, zapraszam do kontaktu ze mną. Chętnie podzielę się moimi rekomendacjami ze stronami na podstawie których można zgłebić ten temat.

grafika fb

Dziennikarz:  Świetnie. Czytałem również, że rysowanie wizualnych notatek wpływa na naszą kreatywność. Czy mogłabyś coś o tym powiedzieć?

Paulina: Szukanie nowych kształtów i sposobów na przedstawienie zawiłych treści może stac się dużą radością i niesamowicie zwiększa kreatywność. Wymyślanie symboli, metafor i związków między nimi jest wspaniałym ćwiczeniem dla pobudzenia wyobraźni. Dodatkowo sam proces wybierania właściwego słowa kluczowego do zwizualizowania sprawia, że  nasza koncentracja rośnie i automatycznie pozytywnie wpływa to na zapamiętywanie.

Dziennikarz: Widziałem też że często mówisz o tworzeniu własnej bazy ikon. Co to oznacza?

Paulina:  Aby skutecznie używać myślenia wizualnego nalezy zbudować i ciągle poszerzać swoją „Bazę ikon”. Jest to baza pomysłów, schematów, z wizualizacjami konkretnych przedmiotów, sytuacji, haseł. Narysowanie żaby może być dużym wyzwaniem. Natomiast łatwo można sobie z tym poradzić znając uproszczony  schemat. Wtedy staję się to już bardzo proste. To jest właśnie klucz do skutecznego rysowania.  Na początku należy zacząć od nauczenia się prostych, schematycznych rysunków, które z dużą szybkością mozna narysować. Warto codziennie uczyć się nowych rysunków i powiększać swoją bazę. To działa jak nauka języków obcych. Im więcej słów (a w naszym przypadku obrazków) znasz, tym łatwiej jest Ci mówić i rozumieć dany język.

Dziennikarz: Dużo się dzisiaj dowiedziałem. Bardzo dziękuję za ten wywiad.

Paulina: Dziękuję za zaproszenie.